Jak próba złota wpływa na trwałość obrączki?

Wybór obrączki nie jest jedynym wydatkiem, z którym należy się liczyć podczas przygotowania do ślubu, okazuje się jednak, że pary, które przystępują do realizacji tego zadania wcale nie są aż tak skłonne do oszczędności, jak mogłoby się to nam wydawać.

z41Obrączkę kupuje się przecież zakładając, że będzie noszona przez nas przez całe życie. Trudno zatem uciec od pytania o to, jak na jakość obrączki wpływa próba złota, a co za tym idzie, czy zakup droższego rozwiązania daje nam gwarancję, że będzie nam ono służyło dłużej niż jego nieco tańsza alternatywa. Odpowiedź na to pytanie może być dość zaskakująca, okazuje się bowiem, że choć złoto wysokiej próby jest cenione przez jubilerów, wcale nie jest najlepszym materiałem na obrączki kupowane do ślubu.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prozaiczna – im bowiem próba jest wyższa, tym złoto jest bardziej miękkie i delikatne. Gdy biżuterię ze złota wysokiej próby zakładamy kilka razy w roku obchodząc się z nią maksymalnie delikatnie, nie jest to poważny problem. Obrączkę będziemy jednak nosić codziennie mniej lub bardziej świadomie narażając ją nieustannie na uszkodzenia.